Menu
Wyszukiwarka
Licznik odwiedzin
Dzisiaj: 27
W tym miesiącu: 490
Wszystkich: 1461
Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o aktualnych wydarzeniach w ACK zapisz się na NewsletterChór "Collegium Cantorum"

Chór „COLLEGIUM CANTORUM” Chór Akademicki Politechniki Częstochowskiej powstał w 1987 roku z inicjatywy jego obecnego dyrygenta Janusza Siadlaka. Członkami Chóru byli głównie ludzie młodzi studenci i absolwenci Politechniki Częstochowskiej. W 1996 roku, na zaproszenie Rektora Janusz Szopy Chór znalazł swoje miejsce na Politechnice Częstochowskiej. Od tej pory wsławiał imię Politechniki nie tylko w kraju, ale na całym świecie.

Z inicjatywy zespołu przez  20 lat odbywały się Akademickie Spotkania Muzyczne, w ramach których zespół zaprezentował: m.in. „Carminę Burana” Orffa, „Mszę Kreolską” Ramireza, muzykę zespołu „The Beatles” specjalnie zaaranżowaną dla „Collegium Cantorum” oraz utwory z oper operetek i musicali. Zespół koncertował w wielu miastach Polski w niemal całej Europie oraz w Chinach i dwukrotnie w USA.

Chór „Collegium Cantorum” znajdował się w czołówce polskich chórów akademickich. Potwierdzają to nagrody i wyróżnienia zdobywane na międzynarodowych konkursach i festiwalach. Należą do nich m.in.

III miejsce na prestiżowym konkursie w Gorizi we Włoszech 2001r., I – miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce 2000r. (największym na świecie tego typu festiwalu), I – miejsce w Turnieju chórów „Legnica Cantat”,
I–miejsce i Puchar Złotej Perły na Festiwalu w Pekinie, Grand Prix na Konkursach w Łodzi i Częstochowie, I – miejsce na konkursie kolęd w Myślenicach 2001r, I – miejsce na Konkursie Chóralnym w Międzyzdrojach 2001r. I miejsce w Legnicy w 2002 oraz wiele głównych nagród na innych Festiwalach w kraju i Europie.

W dyskografii zespołu znajdowała się kaseta „Ubi caritas et amor” oraz trzy płyty CD. Znawcy muzyki podkreślali niezwykłą muzykalność zespołu, jego wyjątkowe brzmienie oraz profesjonalizm. Płyta zespołu „Memento Mei, Domine” spowodowała, iż stawiało się „Collegium Cantorum” w jednym rzędzie z zawodowymi polskimi zespołami jak np. Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis” Jana Łukaszewskiego. Zespół nagrywał programy dla PR, TVP, BBC (Anglia), CCCT (Chiny).

(c) pcz.pl/swfis 2011 kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów zabronione