Zorganizowany ruch numizmatyczny w Częstochowie istnieje już 55-lat. Początek to 1962 r. i budowa pawilonu Muzeum Archeologicznego na Rakowie. Inicjatorzy to Włodzimierz Błaszczyk dyrektor Muzeum Częstochowskiego i architekt Włodzimierz Ściegienny. Zainicjowali powstanie oddziału Towarzystwa Archeologicznego, które po wielu latach z inicjatywy numizmatyków przekształciło się w obecnie działający oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Patronem Towarzystwa w Częstochowie został doktor Władysław Terlecki, zasłużony dla polskiej numizmatyki kolekcjoner i obrońca dóbr kultury przed hitlerowskim rabunkiem. Dzięki niemu zostały uratowane najcenniejsze numizmaty i stemple Mennicy Państwowej w Warszawie. Dokonał tego z narażeniem życia. Dzisiaj stanowią one grupę najcenniejszych eksponatów muzealnych z czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1966 roku z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego gościła w ratuszu częstochowskim wystawa „1000-lat monety polskiej”. Zasługą doktora Terleckiego było sprowadzenie jej do naszego miasta. Władysław Terlecki zmarł w wieku 63 lat w 1967 roku. Niebawem po tym częstochowscy numizmatycy wybrali go na swojego patrona w uznaniu jego czynów oraz licznych kontaktów z Częstochową.
Zadania jakie stoją prze numizmatykami to dbanie o dobra historyczne a także propagowanie idei kolekcjonerstwa.
Oddział nasz od wielu lat jest wydawcą „Magazynu Numizmatycznego”, rocznika o zasięgu ogólnopolskim a także prezentowanym na międzynarodowych spotkaniach numizmatyków. Redaktorem jest profesor Wiesław Kaczanowicz, historyk Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach a skład redakcji to częstochowscy numizmatycy.
W ostatnich pięciu latach wydaliśmy cztery pozycje książkowe o bardzo ciekawej treści popularyzującej i dokumentującej historię Częstochowy. Wszystkie z tych pozycji zostały zdeponowane w najpoważniejszych zbiorach bibliotecznych w Polsce, takich jak Biblioteka Ossolińskich we Wrocławiu czy biblioteki uniwersyteckie.
Swoją działalnością chcemy spopularyzować numizmatykę i jesteśmy otwarci na współpracę ze szkołami.
Spotkania członków PTN odbywają się w każdą środę od godziny 15-stej w Akademickim Centrum Kultury Al. Armii Krajowej 23/25. Telefon kontaktowy: 34 3242474.